• baner
  • baner
  • baner
  • baner

Polskie sprawy

 

Seria rozmów o sprawach spędzających sen z powiek, fascynujących i pochłaniających nas tu i teraz.
Polskie zjawiska, lokalne problemy, nasze zachwyty.
Umysły autorów jako lustro polskiej rzeczywistości.

Przyjdź, weź udział w dyskusji.

 

ZWYCZAJNE SZALEŃSTWO

Jacek Dehnel i Zośka Papużanka piszą o kanonach – piękna, sukcesu i normalności. Ale ich bohaterami są współcześni szaleńcy, odszczepieńscy, którzy nie mieszczą się w kategoriach narzucanych przez autorytety, szkoły i środowiska. Co wynika z wolności wariatów? Co tracimy żyjąc potulnie? Za co kochamy i nienawidzimy tych, którzy wszystko robią inaczej? Dwójka autorów w rozmowie o zwyczajnym szaleństwie.

 

TE RZECZY. O SEKSIE WPROST

Grażyna Plebanek, Agnieszka Wolny-Hamkało i Marta Masada spotkają się, by otwarcie porozmawiać o seksualności na papierze. Jak pisarki zabierają do „tych rzeczy“? Jak nazywać seksualność, żeby nie wyszło tanio i banalnie? Od kiedy zmienia się polskie pisanie o intymności i kto robi to lepiej – one czy oni? Trzy autorki nawiązujące do zmysłowości w dyskusji, jakiej jeszcze nie było.
 

PIEKŁO HIPSTERSTWA

Kuba Wojtaszczyk i Karolina Korwin-Piotrowska zaglądają w duszę polskiego hipstera. Kim jest ten estetyczny opozycjonista bez etatu, jeżdżący na rowerze w tenisówkach, popijający proseco w towarzystwie psa, a od niedawna chodzący na demonstracje? Czy to moda stała się postawą, czy odwrotnie? Młody autor i błyskotliwa dziennikarka na tropie tożsamości miejskich inteligentów.
 

SAMO ZŁO

Łukasz Orbitowski, Justyna Kopińska i Przemysław Semczuk zajmują się złem. Pokazują jego historyczne i współczesne wcielenia, wchodzą pod skórę przestępców – tych owianych legendą i tych bezimiennych, podobnych do nas. Czy zło zmienia się z czasem? Jak zabijano w PRL, a jak się to robi teraz? Czy w jednej zbrodni może przejrzeć się, jak w lustrze, całe społeczeństwo? Zabójcza natura okiem autorów powieści i reportaży.

 

POWRÓT DO BEZSENNYCH NOCY

Józef Hen pisze od 84 lat. Jego powieści, dzienniki i opowiadania to literatura spleciona z życiem w burzliwym wieku XX oraz XXI, który wciąż inspiruje go do nowych przemyśleń. W nowych dziennikach zatytułowanych „Powrót do bezsennych nocy“ (premiera w maju) zmaga się z aktualnymi sprawami – prywatnością i polityką. Czy można być wolnym od wielkiej historii? Czy długie życie pozwala pogodnie patrzeć w przyszłość? I skoro historię piszą zwycięzcy, czy nie lepiej czytać przegranych? Jeden z wielkich autorów powojennych w rozmowie o tym co było, jest i będzie.
 

WIECZNE DZIECI

Kasia Stoparczyk oraz dzieci zadają ważne pytania pisarzom. Test z wrażliwości i wyobraźni zdawać będą m.in. Zośka Papużanka i Magdalena Parys. Skąd się wziął ich talent, jak zaczęło się pisanie i czytanie, jak kształtuje się osobowość twórcy i jak się zmienia? Co trzeba pielęgnować, by już zawsze być dzieckiem.

 

BUNT CZYTELNIKÓW

Renata Kuryłowicz, Konstanty Kot Przybora, Roman Bielecki OP i Anna Król próbują rozwikłać zagadkę Buntu Czytelników, czyli spadających wskaźników polskiego czytelnictwa. Coraz więcej kampanii czytelniczych, coraz agresywniejsza promocja. Książki jako produkt, literatura jako towar. Dlaczego czytamy coraz mniej?

 

 

 

 

x
Jesli chcesz otrzymywać informacje na temat
Big Book Festival zarejestruj się.