• baner
  • baner
  • baner
  • baner

Gwiazdy festiwalu

RANA DASGUPTA // INDIE

RANA DASGUPTA // INDIE

Salman Rushdie nazwał go najbardziej oryginalnym spośród nowych autorów hinduskich. Ma 44 lata. Pochodzi z brytyjsko-indyjskiej rodziny. Jest pisarzem i eseistą. W Polsce ukazała się powieść „Solo“ i najnowszy tytuł - „Delhi. Stolica ze złota i snu“, szokujący reporterski portret metropolii, skrajnego bogactwa i dramatycznej biedy.

MIASTO ZE ZŁOTA // SB, 11.06, GODZ. 18.00, Namiot

MARTÍN CAPARRÓS // ARGENTYNA

MARTÍN CAPARRÓS // ARGENTYNA

Jeden z najważniejszych autorów latynoamerykańskich. Ma polskie korzenie. Urodził się w Buenos Aires, od lat w podróży. Pracował dla ONZ, tłumaczył Szekspira i Woltera. Po słynnym reportażu o głodzie przerzucił się na… science-fiction.


WIELKI GŁÓD // ND, 12.06, GODZ. 14.00, Namiot


fot. Alejandra Lopez

BORIS AKUNIN // ROSJA

BORIS AKUNIN // ROSJA

Urodził się w Gruzji, pisze po rosyjsku pod japońskim pseudonimem. Uwielbia gry komputerowe, pracuje nie dłużej niż trzy godziny dziennie. W tym roku kończy 60 lat i żegna Erasta Fandorina.

CAR KRYMINAŁÓW // ND, 12.06, GODZ. 18.00, Namiot

LARS MYTTING // NORWEGIA

LARS MYTTING // NORWEGIA

Powieściopisarz i drwal, podbił twardych facetów filozoficznym poradnikiem „Porąb i spal“. Był tragarzem, sklepikarzem i parobkiem. Pisze od dekady. Na festiwal przyjeżdża z nową książką „Płyń z tonącymi“, która była literacką sensacją w Norwegii.

PORĄB I PŁYŃ // SB, 11.06, GODZ. 12.00, Namiot

ED VULLIAMY // WIELKA BRYTANIA

ED VULLIAMY // WIELKA BRYTANIA

Pisarz, dziennikarz i korespondent „The Guardian“. Był jednym z pierwszych reporterów, który opisywał wojnę i obozy w Bośni. Zeznawał w Hadze przeciwko zbrodniarzom. Mówi: obiektywny nie znaczy obojętny.

WOJNA NA ZAWSZE // SB, 11.06, GODZ. 14.00, Namiot

VEDRANA RUDAN // CHORWACJA

VEDRANA RUDAN // CHORWACJA

Szczera do bólu. Uważa, że świat byłby lepszy, gdyby rządziły nim kobiety. Literaturą zajęła się w wieku 52 lat, bo uważa, że nie można pisać o życiu, jeśli się go nie przeżyło. Jej bloga „Jak umrzeć bez stresu” czyta 160 tys. osób.

OBY CIĘ MATKA URODZIŁA, ND, 12.06, GODZ. 18.00, Amfiteatr

STEVE SEM-SANDBERG // SZWECJA

STEVE SEM-SANDBERG // SZWECJA

Pisarz, dziennikarz i krytyk literacki. Mieszka w Wiedniu. Debiutował pisząc science-fiction, ale wielkie uznanie przyniosły mu książki, w których wraca do przeszłości, jak „Biedni ludzie z miasta Łodzi” i nowi „Wybrańcy”.

ŻYCIE NIEWARTE ŻYCIA // SB, 11.06, GODZ. 14.00, Amfiteatr

YASMINA KHADRA // ALGIERIA

YASMINA KHADRA // ALGIERIA

Jeden z najwybitniejszych autorów północnej Afryki. Urodził się na Saharze, studiował w Korpusie Kadetów w Algierze. Był oficerem, a powieści pisał pod żeńskim pseudonimem, by uniknąć cenzury. W 2000 r. wyemigrował do Paryża.

NOC DYKTATORA // ND, 12.06, GODZ. 12.00, Namiot

MICHAEL CRUMMEY // KANADA

MICHAEL CRUMMEY // KANADA

Po raz pierwszy w Polsce. Powieściopisarz i poeta wierny Nowej Fundlandii, gdzie się urodził. Zawiesza swe powieści między życiem a magią, tradycje zderza z siłami globalnego postępu. Właśnie ukazała się po polsku „Rzeka złodziei”.

KRANIEC ŚWIATA // SB, 11.06, GODZ. 16.00, Namiot

KRISTINA SABALIAUSKAITĖ // LITWA

KRISTINA SABALIAUSKAITĖ // LITWA

Autorka trylogii „Silva Rerum” – największego od lat fenomenu literackiego na Litwie. Saga rodziny Narwojszów w wielokulturowym Wilnie XVII i XVIII stulecia zawędrowała pod strzechy. Książki obsypano nagrodami, autorka stała się jedną z najważniejszych kobiet w kraju. Od 2002 r. mieszka w Londynie, z wykształcenia jest historykiem sztuki, mówi po polsku.

COMEBACK OBOJGA NARODÓW // SB, 11.06, GODZ. 16.00, Amfiteatr

DEBORAH MOGGACH // WIELKA BRYTANIA

DEBORAH MOGGACH // WIELKA BRYTANIA

Należy do najbardziej kochanych powieściopisarek na Wyspach. Autorka powieści „Hotel Marigold” zekranizowanej z brawurowym udziałem Judi Dench i Maggie Smith. Lubi historyczne scenerie – napisała wiele scenariuszy, m.in. do hollywoodzkiej ekranizacji „Dumy i uprzedzenia” z Keirą Knightley. Jest córką pisarzy, jej córka także publikuje książki.

POKÓJ W HOTELU MARIGOLD // ND, 12.06, GODZ. 14.00, Amfiteatr

DMITRIJ BYKOW // ROSJA

DMITRIJ BYKOW // ROSJA

Pisarz, który elektryzuje kraj. Poeta, krytyk literacki i publicysta. Dzięki celnym satyrycznym komentarzom stał się głosem rosyjskiego protestu. W książkach łączy elementy kryminału, antyutopii i thrillera z refleksją nad historią i teraźniejszością kraju. Jego wizyta zapowiada nową powieść. Będzie to futurystyczna wizja Rosji targanej wojną domową.

ŚMIAĆ SIĘ CZY BIĆ // ND, 12.06, GODZ. 16.00, Namiot

x
Jesli chcesz otrzymywać informacje na temat
Big Book Festival zarejestruj się.